Päävalmentajia, vastuuvalmentajia ja ohjaajia kaudelle 2026-2027

  • Seuran nimi Seinäjoki Silver Sharks Ry
  • Kunta Seinäjoki
  • Haku päättyy 4.5.2026
  • Kategoria Muu tehtävä, Valmentaja

Hae Silver Sharkseille kaudelle 2026-2027!

Haemme joukkoomme innokkaita päävalmentajia, vastuuvalmentajia ja ohjaajia Seinäjoen, Lapuan ja Ilmajoen joukkueisiin!


Hakuaika:
Haku on käynnissä 17.4.-4.5.2026. Huomioithan kuitenkin, että päätöksiä voidaan tehdä jo hakuaikana. Seura pidättää oikeudet muutoksiin.
Valintaprosessi: 
– Hakulomakkeen perusteella seura voi kutsua hakijan työhaastatteluun. Haastattelu toteutetaan ensisijaisesti kasvotusten, poikkeustapauksissa myös etäyhteydellä.
– Odotamme hakijoilta sitoutumista koko kaudeksi 2026–2027. Koko kaudeksi sitoutuvat hakijat saavat etusijan muihin nähden.
– Joukkuetoiveet huomioidaan, mutta seura tekee lopullisen päätöksen valmennettavasta joukkueesta.
– PV, VV  ja ohjaajat valitaan touko–heinäkuun aikana.
– Vastuuvalmentajaharjoittelijat valitaan touko-heinäkuun aikana. Haku aukeaa 4.5. jälkeen
– Apuvalmentajat valitaan elokuussa. Haku aukeaa 4.5. jälkeen
Seuran päävalmentajat, vastuuvalmentajat ja ohjaajat ovat työsuhteessa seuraan. Työtunteja on tarjolla valmentajakohtaisesti noin. 4–15 tuntia viikossa, ja seura tarjoaa mahdollisuuksien mukaan myös muita työtehtäviä joukkuevalmennuksen lisäksi kuten kouluryhmien ohjaaminen ja leirien vetäminen.
Seurassamme toimii yksi valmentaja jokaisen joukkueen kymmentä alaikäistä harrastajaa kohden. Seurassamme voit toimia edelleen myös vapaaehtoisena valmentajana, jolloin sinua ei koske työsuhteen velvollisuudet. Lasten ja nuorten kanssa työskenteleviltä tarkistamme rikostaustaotteen.
Seura pidättää oikeuden muutoksiin.

Pyydämme hakijoita odottamaan rauhassa seuran päätösviestiä. Olemme sinuun henkilökohtaisesti yhteydessä sekä päätöksestä että tulevasta joukkueestasi.

Lomakkeessa on kohta, jossa voit ilmoittaa, mikäli syksyn suunnitelmasi eivät ole vielä varmistuneet.
ROOLIT

Vastuuvalmentajat (VV): Vastuuvalmentajalta edellytetään vähintään 16 vuoden ikää sekä aiempaa laji- ja valmennustaustaa. Vähintään SCL:n perustason koulutukset (ohjauksen perusteet sekä stuntti- ja akrotekniikka) tulisi olla suoritettuna. Lisäksi odotetaan hyviä tiimityö- ja vuorovaikutustaitoja sekä halua kehittyä valmentajana.

Vastuuvalmentaja vastaa joukkueen toiminnan suunnittelusta ja toteutuksesta, ja voi valmentaa useampaa joukkuetta. Etuihin kuuluvat mm. alennukset seuratuotteista sekä seura kustantaa valmentajien koulutukset ja niihin liittyvät matkakulut sekä maksaa valmentajalisenssin. Valmentajilla on mahdollisuus osallistua oman joukkueensa kilpailumatkoille, ja kilpailupäiviltä maksetaan päiväraha. Palkkaus on porrastettu osaamisen ja kokemuksen mukaan.

 

Päävalmentaja (PV): Päävalmentaja on vähintään 18 vuotias ja vastaa joukkueiden toiminnan suunnittelusta ja toteutuksesta sekä toimii päävalmentajana vähintään kahdessa joukkueessa. Vähintään 6 vuoden valmennuskokemus ja kokemusta valmentamisesta vähintään kahdella eri ikätasolla.

Koulutuksista käytynä SCL:n perustason sekä Taso 1 -suoritettuna. Muut liiton koulutukset katsotaan tapauskohtaisesti. Etuihin kuuluvat mm. alennukset seuratuotteista sekä seura kustantaa valmentajien koulutukset ja niihin liittyvät matkakulut sekä maksaa valmentajalisenssin. Valmentajilla on mahdollisuus osallistua oman joukkueensa kilpailumatkoille, ja kilpailupäiviltä maksetaan päiväraha.

 

Ohjaaja: Ohjaaja on yli 18-vuotias henkilö, jolla on kokemusta lasten ja nuorten kanssa toimimisesta. Pedagoginen tai muu vastaava koulutustausta vaaditaan roolin hakijalta. (mainitsethan koulutuksestasi käydyt koulutukset kohdassa)

Ohjaaja toimii alkeisjoukkueissa kokonaisvastuullisena toiminnan ohjaajana ja varmistaa, että joukkueen arki ja harjoitustoiminta sujuvat suunnitellusti. Tehtävään kuuluu harjoitusten kokonaisuuden suunnittelu ja käytännön toteutuksen koordinointi yhdessä apuvalmentajien ja vastuuvalmentajaharjoittelijoiden kanssa.

Ohjaaja huolehtii siitä, että harjoitukset etenevät aikataulussa ja turvallisesti, ryhmä toimii ohjeiden mukaan ja jokaisella on selkeä käsitys tekemisestä. Hän ohjaa harjoituksia käytännössä kentällä ja on paikalla aina treeneissä, antaa tarvittaessa ohjeistusta ja tukee apuvalmentajia sekä vastuuvalmentajaharjoittelijoita ryhmän hallinnassa sekä toiminnan sujuvuudessa.