Suomalaisia ehdolla maailmanliitto ICU:n päättäviin elimiin!

Cheerleadingin MM-kisaviikolla jännitetään suomalaissuoritusten lisäksi myös kansainvälisiä luottamustehtäviä, sillä Riikka Taivassalo ja Eeva Ventilä ovat ehdolla maailmanliitto ICU:n päättäviin elimiin.

Riikka Taivassalo on ehdolla jatkokaudelle läntisen Euroopan edustajaksi ICU:n hallitukseen. ICU:n hallitus koostuu 10 jäsenestä, joista viisi on aina kerrallaan erovuorossa. Riikka on edustanut läntistä Eurooppaa ICU:n hallituksessa jo kahden kauden ajan. Yhtenä Riikan tärkeimmistä painopisteistä tuona aikana on ollut ICU:n hallinnollisten rakenteiden kehittäminen avoimempaan ja läpinäkyvämpään suuntaan. Hallituskaudet ovat nelivuotisia.

Orlandossa maanantaina 20.4. kokoontuva maanosakokous päättää alueen ehdokkaasta tiistaina 21.4. kokoontuvalle vuosikokoukselle. ICU:n vuosikokouksessa valitaan myös maailmanliiton puheenjohtaja, pääsihteeri ja varapuheenjohtajat.

Eeva Ventilä on ehdolla ICU:n cheerleadingin teknisen komitean jäseneksi. Tekniset komiteat vastaavat lajin kehittämisestä erityisesti arvostelun ja sääntöjen näkökulmasta. Suomalaisista Anne Achté on jo lukuisia vuosia kuulunut ICU:n cheertanssin tekniseen komiteaan. Euroopan maat ovat jo äänestäneet ehdokkaastaan sähköisesti , ja odotamme kuulevamme valinnasta MM-kilpailuviikolla.

Lue lisää tästä aiheesta